Aktivity

Možnosti rekreace v Jizerských horách jsou skutečně široké. Ať už je Vaší doménou turistika, běžkování, lyžování anebo cykloturistika, každý si zde přijde na své.


Pěší turistika

Okolí chaty Jizerka je protkáno hustou sítí turistických značených tras. Každý si může zvolit turistickou trasu podle svých možností a schopností. Hustá síť značených turistických cest Vás provede množstvím přírodních zajímavostí jako jsou skály, bukové lesy, horské louky, rašeliniště, vodní nádrže, vodopády, historické i moderní rozhledny, horské vrcholy přesahující hranici 1000 m n.m. Po cestě potkáte spousty útulných k občerstvení zvoucích turistických chat a sezónních kiosků.

Po zpevněných turistických cestách se můžete vydat nejen pěšky, ale také s kočárkem, na kole a některé trasy jsou vhodné i pro vozíčkáře a na in-line brusle.


Pro nadšené cyklisty

Chráněná krajinná oblast Jizerské hory je z velké části protkaná hustou sítí zpevněných cest, na které není povolen vjezd motoristům. Stezky dlouhé přes 100 km jsou v nenáročném terénu v nadmořské výšce kolem 1000 m.n. ale i náročnější bikeři a příznivci náročných tratí a velkých převýšení, si příjdou na své.

Chata Jizerka, která se nachází přímo na trase Jizerské Magistrály je ideálním startovním místem pro cykloturistiku. Po cestě je možné vidět spousty zajímavých míst, rašeliniště ,rozhledny a naučné stezky. Osvěžení najdete v útrobách bufetů (Na Hřebínku, Promenádní). Příznivci MTB zde také najdou několik vhodných tras. V Jizerských horách byla vybudována první jednosměrná cyklistická stezka v ČR - "Singtrek pod Smrkem".

Naše chata nabízí pro cyklisty:

Odkazy na cyklotrasy:mapa běžkařských tratí

Centrální část Jizerských hor má charakter náhorní plošiny. Ve výšce kolem 1 000 m vznikl jeden z nejkrásnějších lyžařských areálů, který skýtá přes 170 km upravovaných běžeckých tratí. Od roku 1968 se zde každoročně pořádá populární dálkový běh na lyžích „Jizerská padesátka“.

Jizerská magistrála - patří k nejnavštěvonanějším arealům pro běžkaře v republice. Stopa je vedena lesními pěšinami mezi zasněženými smrky, po bílých pláních s výhledy do krajiny i kolem zamrzlých vodopádů a potoků pokrytých namodralou krustou.

Odkazy:

 

Když není kolo ani běžky

Koncem léta a začátkem podzimu jsou v okolních lesích dobré podmínky pro sběr hub, v létě sběr borůvek a brusinek.

Pro zarputilé příznivce lyžovaní či snowboardingu je zde možnost návštěvy lyžařských center
– Harrachov(13,5 km), Rokytnice (18 km), Rejdice (12 km), Paseky nad Jizerou (17,5 km), Tanvaldský Špičák (14,6 km)

A i když prší je v okolí osady Jizerky spousta možností které vám vyplní deštivý den. Přímo v osadě se nachází muzeum Jizerských hor, které Vám více prozradí o historii osady (www.csopjizerka.cz).

Tipy na výlety

Doporučujeme Vám procházku po Naučné stezce Jizerka přes čedičový vrch Bukovec s dalekým rozhledem, podle říčky Jizerky k Safírovému potoku a na rašeliniště na Malé Jizerské louce. Trasa je zhruba 6km dlouhá. (www.csopjizerka.cz/stezka.html)

Krasný výlet je též hřebenová trasa kolem vyhlídky na Pytláckých kamenech ke kterým se pojí pověst o Pytláku Hennrichovy, kolem rašelinišť ke skalní vyhlídce Paličník nebo na nejvyšší horu české části Jizerek Smrk (1124 m) s nově obnovenou rozhlednou. Mapu turistických tras si můžete zakoupit u nás.

Plánování výletu

Na stránkách Libereckého kraje si můžete v interaktivní mapě naplánovat výlet v Jizerských horách podle okruhu zájmu. Jednoduše zvolíte výchozí a cílový bod v záložce "Volba trasy" a zaškrtnete zájmové body dle vašeho výběru. Zobrazeny budou nejen zájmové body poblíž trasy výletu, ale zjistíte také výškové schéma.

Další zajímavé odkazy:

 

Co na chatě

Výlety do podhůří

Frýdlantsko - Hrad a zámek Frýdlant, Hejnice s barokní bazilikou, Lázně Libverda, Obří sud

Jablonec n.N. - přehrada, Muzeum skla jablonec, bazén s aqua-parkem

Liberec - ZOO Liberec a botanické zahrada, aqua-park Babylon, Ještěd

TOPlist